Kazimierz

Wędrówki po Kazimierzu nie można rozpocząć w innym miejscu niż Plac Wolnica. Jest on częścią rynku miasta Kazimierz, którym to dzisiejsza dzielnica Krakowa była od lokacji w 14 wieku, aż do początku wieku 19. Nazwa placu pochodzi od przywileju wolnego handlu nadanego temu miastu w 18 wieku.

Dawny ratusz, stojący pod numerem 1 jest zajęty obecnie przez Muzeum Etnograficzne, które prezentuje kolekcje sztuki ludowej. Na placu można zobaczyć rzeźbę Bronisława Chromego "Trzech grajków". Podobno przy placu król Kazimierz Wielki wznosił budynki uniwersytetu, ale nie zostały nigdy ukończone.

U zbiegu ulic Bożego Ciała i Wawrzyńca stoi kościół Bożego Ciała. Ufundowany w 1340 r. przez króla Kazimierza Wielkiego, pierwotnie jako drewniany budynek. W 1385 r. rozpoczęto budowę murowanej świątyni. Prace trwały do 1405 roku. Na początku 16 w dobudowano szczyt fasady, a kilkadziesiąt lat później dzwonnicę. Obok kościoła wybudowano klasztor. Obok wielu skarbów zgromadzonych we wnętrzu, znajdują się tu największe organy w Krakowie.

Legenda mówi, że do budowy kościoła skłoniło króla Kazimierza Wielkiego odnalezienie hostii wraz z monstrancją, którą złodzieje ukradli z kolegiaty Wszystkich Świętych. Ponieważ monstrancja nie była wykonana ze złota, porzucili ją wraz z hostią na błotnistych szuwarach wsi Bawół, której tereny zostały później przyłączone do miasta. Na pamiątkę jej znalezienia król zlecił budowę kościoła. Na skrzyżowaniu z ulicą Józefa narożny budynek zajmuje hotel Regent. Idąc dalej ulicą Bożego Ciała dojdziemy do ul. Miodowej. Kierując się na lewo w stronę ul. Dietla, znajdziemy restaurację uwaga Edo Sushi, idąc na prawo, a nieco dalej uwaga Edo Fusion, po lewej stronie ulicy znajdziemy hotele: uwaga Kazimierz i uwaga Kazimierz Aneks. Pod nr 24 można zobaczyć synagogę Tempel. Jest to czynna synagoga reformowana, w której odbywają się nabożeństwa. Jest to miejsce kultu judaizmu postępowego. Różni się on od tradycyjnego m. in. wprowadzeniem dowolności przestrzegania restrykcyjnych przepisów koszerności i obchodzenia szabasu, ułatwiając funkcjonowanie Żydów w nowoczesnych społeczeństwach.  Synagoga została zbudowana w latach 1860–1862 według projektu Ignacego Hercoka. Murowany budynek synagogi został zbudowany na planie prostokąta, w stylu mauretańsko-neorenesansowym. Oprócz wielu ozdób i elementów wystroju znajdują się godne uwagi witraże.Budynek wieńczy złota półkopuła. Świątynia w czasie II wojny została zdewastowana. Po wojnie była odwiedzana przez ortodoksyjnych jak i zreformowanych Żydów. W 1947 r. powstała tu mykwa. Synagoga działała do lat 70 ub wieku. Opuszczona przez wiernych niszczała. Pod koniec wieku została odrestaurowana. Dziś działa okazjonalnie, w czasie świąt żydowskich. Jest również wykorzystywana m. in. w czasie Festiwalu Kultury Żydowskiej, na różnego rodzaju wydarzenia i koncerty. Tuż za synagogą, przy ul. Podbrzezie znajduje się hotel Kazimierz III.

Idąc w kierunku ul. Starowiślnej,  skręcimy w prawo do ul. Szerokiej, która była w średniowieczu centrum wsi Bawół. W kamienicy po lewej stronie znajduje się restauracja uwaga Hamsa, do której można wejść również od ul. Miodowej. Restauracja ta serwuje rewelacyjne dania kuchni żydowskiej. Od końca XV wieku w pobliżu ulicy Szerokiej zaczęła osiedlać się ludność żydowska. Wokół ulicy skupiała się architektura sakralna i świecka. W XIX wieku większość zamożniejszych mieszkańców przeniosła się do innych dzielnic Krakowa, zaś okolice ul. Szerokiej stały się miejscem zamieszkania biedoty. W trakcie II wojny światowej zniszczono synagogi, a ludność żydowską przesiedlono do Podgórza. Po zakończeniu działań wojennych synagogi odbudowano.  Ciekawe adresy: ul. Szeroka 2 – Kamienica Landauów (Jordanów), dawniej trzy osobne kamienice, wszystkie z XVI wieku. pod nr 6 – Mykwa Wielka, obecnie Hotel Klezmer-Hois, nr 16 – Synagoga Poppera, nr 24 – Synagoga Stara, 40 – Synagoga i Cmentarz Remuh. Na ul. Szerokiej co roku odbywa się koncert finałowy Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Znajdują się tu również uwaga hotel i restauracja Rubinstein. Jeśli szukamy drogi do hoteli uwaga Kazimierz II i uwaga Kamienica Kazimierz, musimy przejść przez ul. Starowiślną i dalej do ul, Rzeszowskiej. Tuż obok, w stronę Wisły, dojdziemy do nowego hotelu uwaga INX Design.

Idąc dalej wąskimi uliczkami Kazimierza, chłoniemy unoszący się tu klimat minionych epok. Przemykając ulicami Lewkowa, Ciemną, Izaaka i Estery dojdziemy do placu Nowego. Plac ten został wytyczony w 19 w. Zbudowano tu w 1900 roku Okrąglak, czyli halę targową. Dziś Plac Nowy jest jedną wielką imprezownią, gdzie w każdym wolnym miejscu urządzono mniejszy lub większy pub. Na dachu Okrąglaka czasem odbywają się koncerty, na zbudowanych wokół straganach można kupić rupiecie i owoce. W Okrąglaku zaś, u Endziora zapiekanki i kotlety. Na rogu pacu i ul. Meiselsa mieści się uwaga Centrum Kultury Żydowskiej - miejsce imprez o charakterze kulturalnym. Blisko placu przy ul. Józefa znajduje się kolejna restauracja uwaga Pimiento - steki argentyńskie, a dalej, przy ul. Kupa restauracja Pesto - kuchnia śródziemnomorska.

Jeśli nie lubimy imprezowania, możemy pójść dalej. Idąc ul. Józefa w kierunku ulicy Wawrzyńca, miniemy niewielki hotel uwaga Astoria. Już przy  Wawrzyńca 15, umieszczono Muzeum Inżynierii Miejskiej. W pięknie odrestaurowanych wnętrzach starej zajezdni powstało miejsce eksponujące zabytki techniki: tramwaje z różnych epok, jest również wystawa samochodów i motocykli polskich. Muzeum Inżynierii organizuje dla młodzieży także interaktywne wystawy związane z techniką, czy naukami ścisłymi.

Opuszczając muzeum i kierując się w ul. Gazową dotrzemy nad Wisłę, prosto do kładki im. Ojca Bernatka, zakonnika, który przyczynił się w XIX w. do budowy Szpitala Bonifratrów. Idąc wzdłuż Wisły  na lewo, dotrzemy do hotelu uwaga Galaxy. Kładka zaś, została oddana do użytku w 2010 roku. Budowla połączyła brzegi Wisły, skracając znacznie spacer do Podgórza. Średniej piękności, składa się ze stalowej rury, do której podwieszono dwa pomosty, dla pieszych i rowerzystów. Kładka prezentuje się ładnie nocą, kiedy jest iluminowana. W pobliżu cumują różne statki, pełniące rolę restauracji. Ponieważ Podgórze stanowi temat osobnej wycieczki, nie przechodzimy przez kładkę, ale kierujemy się w prawo, bulwarem w kierunku Kościoła na Skałce.

Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz klasztor O.O. Paulinów – kompleks sakralny, znajduje się w Krakowie przy ulicy Skałecznej 15. Potocznie zwany Skałką lub kościołem Na Skałce. Według legendy miejsce męczeństwa św. Stanisława, biskupa krakowskiego, pełni rolę Panteonu Narodowego. Otoczony wysokim murem kompleks nie rozpieszcza szerokimi bramami. Wejścia nie znajdziemy nad Wisłą. Od tej strony można wejść niewielką furtką znajdującą się przy ul. Paulińskiej.

Nastepnie kierując się ul. Skałeczną dojdziemy do kościoła Św. Katarzyny.